Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kylboxar och temperaturloggar
Referensnummer: 21FMV1675
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42513000 Kyl- och frysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kylboxar och temperaturloggar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42513000 Kyl- och frysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten transporterar livsmedel från leverantör till kokgrupp. Försvarsmakten saknar materiel för att transportera livsmedlet i som säkerställer att kylkedjan inte bryts. Försvarsmakten har därför ett behov av kylbox och temperaturlogg för att säkerställa att livsmedlet har rätt temperatur under transporten. De fraktioner som ska hanteras är rotsaker, kött och kolonialvaror. Fraktionerna kommer att särförvaras i respektive kylbox. Optioner på 7,6 MSEK.