331755-2020 - PlaneringSverige-VÄNERSBORG: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till produktvisning av Förbrukningsartiklar för Gynekologi och Obstetrik
Referensnummer: RS 2020-00327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen (VGR) planerar för en eventuell kommande upphandling av Förbrukningsartiklar för Gynekologi och Obstetrik och bjuder härmed in till produktvisning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141118 Torkar och suddar, 33141200 Katetrar, 33141210 Ballongkatetrar, 33141230 Dilatator, 33141240 Katetertillbehör, 33141411 Skalpeller och knivblad, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141641 Sonder, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33641400 Preventivmedel, 33641410 Orala preventivmedel, 33641420 Kemiska preventivmedel, 33681000 Nappar, bröstkupor och liknande babyartiklar, 33711770 Nappar för spädbarn, 33712000 Kondomer, 33750000 Babyvårdsprodukter, 33752000 Amningsinlägg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen