331796-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SUNDSVALL: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmsystem/värdfärds teknik för socialtjänstens boenden och ordinärt boenden samt digitala lås.
Referensnummer: UH-2020-256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund Socialtjänsten i Sundsvalls kommun behöver byta ut de larmlösningar som idag finns på våra boenden. Boendena är idag utrustade med en stor variation av trygghetslarm, nyckellösningar m.m. Dessa börjar bli föråldrade vilket innebär problem med reservdelar och integration med dagens nya teknik. Vad gäller bland annat trygghetslarmen som används idag, så finns det stora brister i den teknik som används, vilket stundtals riskerar att äventyra brukarens säkerhet, då larmen helt enkelt inte fungerar. Socialtjänsten avser att under 2020 genomföra en upphandling av trygghetslarm och närliggande teknik. Larmsystemen skall bytas ut och enligt nedan prioritering och omfattning: Steg 1 - Servicehusen (5 st boenden med ca 240 st lägenheter) Steg 2 - Äldreboenden (23 st boenden med ca 934 st lägenheter) Steg 3 - LSS-boenden (35 st boenden med ca 176 st lägenheter) Ordinärt boende har vi sommaren 2020 ca xx antal tjänster. Digitala lås har vi sommaren 2020 xx antal tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Socialtjänstens boenden, bestående av äldreboenden, servicehus, gruppbostäder,servicelägenheter och LSS samt ordinärt boende i brukarnas hem
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ordinärt boende i brukarnas hem
Del nr: 2
Digitala lås
Del nr: 3