331812-2021 - ResultatSverige-Vaxholm: Programvara för undervisning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform Skola
Referensnummer: BUN 2018/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms stad bjuder in leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Lärplattform för Grundskola.
Staden söker en Molnbaserad lärplattform med hög nivå av användarvänlighet som är kopplad till aktuella läroplaner och kan fungera som ett smidigt stöd för pedagoger och administratörer i deras vardagliga yrkesutövning.
Systemet skall bland annat kunna hantera:
— Kommunikation med vårdnadshavare/elev
— genomföra och dokumentera utvecklingssamtal
— pedagogisk planering
— pedagogisk dokumentation
— summativ bedömning av elever
— dokumentera och följa upp extra anpassningar i skolan
— bedömningsstöd
Kontraktet avser även drift och support av verktyget och dess tjänster samt utbildning och konsulttjänster som hör till till systemet.
Leverantören skall även tillhandahålla en erfaren projektledare som skall leda implementeringen av det nya verktyget
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att leda till att ett kontrakt ingås avseende molnbaserad lärplattform för grundskoleverksamhet, inklusive implementering, drift, support och konsulttjänster.
Kontraktsvärdet uppskattas till ca 4´000´000:- under hela avtalstiden, inklusive förlängningar.
Skolan har ca 280 lärare och ca 1600 elever.