331889-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Partner för IT-drift, support och strategisk rådgivning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPartner för IT-drift, support och strategisk rådgivning
BeskrivningUpphandlingen avser en helhetsleverantör för IT-drift, support och strategisk rådgivning. Leverantören ska fungera som en långsiktig IT-partner och tillhandahålla en säker, kostnadseffektiv och framtidssäkrad IT-miljö. Tjänsten omfattar bl.a. drift och underhåll av infrastruktur och Office 365, IT-support (servicedesk och på plats), leverans av IT-hårdvara samt strategisk rådgivning inom IT-miljö och säkerhet.
Intern identifierare2025_02
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000