331944-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Länsupphandling mejeri 2022
Referensnummer: Ks 1472/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsupphandling mejeri
Inledning & inköpsmönster
Intresserade anbudsgivare inbjuds härmed att lämna anbud gällande upphandlande myndigheters behov av mejerivaror enligt bifogade sortimentsspecifikationer. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Mer information om den upphandlande myndigheten finns att läsa på www.orebro.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2018 köpte de 14 kommunerna som ingår i den här upphandlingen mejerivaror för drygt 26 miljoner kronor, fördelat enligt nedan. Det finns idag ett länsavtal för 13 av kommunerna och ett separat avtal för Örebro kommun. I och med den här upphandlingen, delas volymerna upp lite annorlunda, se kap 1.1.10 Uppdelning av kontrakt.
Kommuner
Inköpssumma 2018
andel ekologiskt
ca antal lev.ställen
KAKS: Arboga, Kungsör, Köping, Surahammar,
4 837 102 kr
80,8 %
39
SYD: Askersund, Hallsberg, Kumla, Laxå, Lekeberg
5 673 909 kr
80,5%
44
NORR: Hällefors, Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg
4 581 055 kr
81,9%
35
Örebro
11 403 834 kr
95,3%
1
Vi emotser ert anbud med intresse.