332003-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Animaliska livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiavtal Harads
Referensnummer: KS 2020-447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142300 Animaliska livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på skafferiavtal Harads (livsmedel i butik).
Anbudsgivaren ska erbjuda ett fullskaligt butiksortiment och paketera livsmedel för avhämtning till
Harads skol – och äldreomsorgkök och Harads äldreboenden. I uppdraget ingår anskaffning, lagerhållning, ta emot beställningar och paketering för avhämtning.
Upphandlingen är indelad i två (2) separata avtalsområden. Varje område kommer att utvärderas enskilt och bli ett (1) ramavtal per del. Möjlighet finns att lämna anbud på båda eller enbart en av delarna.
Avtalsområde 1: Harads skol – och äldreomsorgkök
Avtalsområde 2: Harads äldreomsorg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142300 Animaliska livsmedel, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15412100 Animaliska fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15541000 Ost, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen