Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 2020/303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Sävsjö kommun, serviceförvaltningen, inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Livsmedel. Upphandlingen omfattar leverans av livsmedel för succesiva avrop under avtalstiden. Avtalets beräknade värde är 48 000 000 SEK för samtliga delar.
Del 1 - Kolonial, djupfryst och kylvaror
Del 2 - Färskt kött
Del 3 - Mejeri, ost, små äggförpackningar, frukt och grönsaker
Kostenheten består för närvarande av 6 tillagningskök och 17 mottagningskök, leveranser av vissa varor kommer även att behövas till andra enheter inom Sävsjö kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av livsmedel för succesiva avrop under avtalstiden. Avtalets beräknade värde är 48 000 000 SEK för samtliga delar.