33229-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus och krossmaterial.
Referensnummer: UH-2016-255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar grus och krossmaterial för anläggningsarbeten i kommunen samt sandningsgrus för Skellefteå c-ort.
Förädlat material ska uppfylla de krav för vägbyggnadsmaterial enligt anläggnings AMA.
Volymerna varierar så några volymgarantier kan inte lämnas under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grus och krossmaterial Burträsk området
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grus och krossmaterial Jörn och Boliden området
Del nr: 2
Grus och krossmaterial Byske och Kåge området
Del nr: 3
Grus och krossmaterial Lövångers området
Del nr: 4
Grus och krossmaterial Skellefteå och Bureå området
Del nr: 5