332297-2023 - ResultatSverige-Västerås: Audiovisuell utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-produkter och tjänster
Referensnummer: KS 2020/01869-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32321200 Audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad upphandlar AV-utrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32321200 Audiovisuell utrustning, 30231300 Bildskärmar, 32342300 Mikrofoner och högtalarenheter, 38652100 Projektorer, 38652120 Videoprojektorer, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I ramavtalet ska AV-utrustning kunna löpande beställas för leverans, installation och support primärt inom följande områden:
·         AV-utrustning till konferensrum av varierande storlek, skolsalar och andra utbildningsmiljöer samt auditorier.
·         Med AV-utrustning avser ett brett urval av användarvänliga och hållbara tekniska lösningar av kameror, mikrofoner, högtalare, touchpaneler, projektorer och bildskärmar.
·         Kringutrustning kopplat till AV-produkter (kablage, produkter för montering och fästen mm).
·         I uppdraget ingår att beakta miljökrav i tjänstens alla delar.
·         Option: anpassade AV-lösningar för MS Teams (Microsoft Teams certifierade lösningar).