Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll avseende befintlig Telekom infrastruktur.
Referensnummer: KLF 2017/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå kommuns behov av att säkra konsultstöd för drift och underhåll av den befintliga telekom infrastrukturen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32522000 Telekommunikationsutrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen