332363-2026 - Resultat
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – Ramavtal avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system
BeskrivningRamavtal för konsulttjänster avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system. FMV har upphandlat ett övergripande ramavtal för konsulttjänster avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system. Ramavtalstid 3 år grundåtagande med optioner på ytterligare 4 år vilka kan lösas ut vid ett eller flera tillfällen, totalt 7 år inklusive optioner. De tjänster som finns definierade i detta ramavtal avser att primärt nyttjas för övergripande systemarbete för Försvarsmaktens Tekniska System (FM TS). Med detta avses det systemlednings- och systemarbete som krävs i de tidiga faserna av systemutveckling, det arbete som är systemövergripande (system-av-system) samt det arbete som krävs för att inrikta de producerande projektens respektive systemarbete. I ramavtalet ingår även stöd till planerings- och definitionsarbete. Ramavtalet är begränsat till att stödja tidiga faser innan anskaffning, samt inom övergripande systemledning och designledning fram till avveckling. Konsulttjänster vid genomförande av projekt och/eller aktiviteter avseende ett system under anskaffning- eller produktionsfas omfattas inte av detta ramavtal och där ska andra arenaspecifika ramavtal alternativt produktavtal nyttjas istället. Upphandlingen avser ramavtal med en (1) leverantör. Det bedömda behovet är ca motsvarande 140 000 000 SEK per år. Maximal total volym (takvolym) för hela ramavtalet, inklusive för det fall samtliga optioner nyttjas är motsvarande 1 200 000 000 SEK för FMV och Försvarsmakten totalt under den maximala ramavtalsperioden om 7 år (3år grundåtagande + upp till 4 år optioner).
Intern identifierare18FMV6993
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFMV har sedan sekelskiftet bedrivit ett förutsättningsskapande arbete för uppbyggnad av de tekniska delarna av Försvarsmaktens framtida ledningssystem (FMLS TS). Detta arbete omfattade fram till och med 2008 primärt konceptutveckling och teknikdemonstrationer. Under 2009 ominriktades arbetet mot mera konkret design och realisering, och en teknisk ledning för detta arbete formades. De tjänsteprodukter och tjänster som finns definierade i detta ramavtal avser att primärt nyttjas för övergripande systemarbete för Försvarsmaktens Tekniska System (FM TS). Det vill säga det systemlednings- och systemarbete som krävs i de tidiga faserna av systemutveckling, det arbete som är systemövergripande samt det arbete som krävs för att inrikta de producerande projektens respektive systemarbete. I ramavtalet ingår även stöd till planerings- och definitionsarbete. Stödet avgränsas i detta sammanhang inte bara till det tekniska innehållet i ledningssystemet utan även de tekniska stödprodukter, t.ex. databaser och motsvarande, som erfordras samt produktstyrande handlingsregler och tekniknära metoder. Ett ramavtal med en leverantör avseende konsulttjänster och konsulter ska upphandlas i konkurrens. Ramavtalet ska vara övergripande och omfatta samtliga av Försvarsmaktens Arenor. Ramavtalet är begränsat till system av system för att stödja tidiga faser. Vid genomförande av projekt och/eller aktiviteter avseende ett system ska andra arenaspecifika ramavtal alternativt produktavtalen nyttjas istället. SLS verksamheten ingår inte i detta ramavtal. SLS verksamheten är ett separat ramavtal. Både FMV och Försvarsmakten ska vara avropsberättigade. Ramavtal 3år grund + optioner ytterligare 4år. Maximal omfattning för ramavtalet inklusive samtliga optioner ska vara 1 200 000 000 SEK för FMV och Försvarsmakten totalt. Uppskattningsvis kommer ett värde av 1 000 000 000 SEK att avropas av FMV och Försvarsmakten totalt.
Intern identifierareRamavtal avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system