332453-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontraktsodlade utplanteringsväxter
Referensnummer: 328/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranser av utplanteringsväxter som säsongsvis beställs utifrån av Beställaren specificerad lista.
Säsongsbeställningar (större beställning inför vår/sommar/höst) kommer i regel läggas senast nio månader innan datum för leverans.
Avtalsområdet delas i denna upphandling upp i tre delområden och Leverantören ges möjlighet att lämna separata anbud på alla tre delområden:
Delområde 1 - Vårblommor
Delområde 2 - Sommarblommor
Delområde 3 - Höstfägring
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen