Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutsstöd och verksamhetsstyrning - Hudiksvalls kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Hudiksvalls kommun vill med denna förhandsinsyn meddela vår avsikt att efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna förhandsinsyn avser att teckna avtal för IT-stöd och underhåll med Hypergene AB för dennes styr och ledningssystem Hypergene
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hudiksvalls kommun annonserar i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, meddelande om förhandsinsyn i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla efterfrågade IT-stöd och underhållstjänster. Kommunen har för avsikt att teckna avtal för IT-stöd samt tjänster för vidareutveckling och underhåll. Avtalet för detta kan maximalt löpa till och med 2030-08-30