Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Vatten, avfall, fjärrvärme, el, fiber
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Fjärrvärme/kyla
Referensnummer: ABBE 2022/745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fjärrvärmeprojektörer och närliggande ingenjörstjänster inom området. Upphandlingen syftar till att kunna teckna ramavtal med två (2) konsultfirmor med en avtalstid om maximalt sex (6) år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen