332527-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Katrineholm och Vingåker 2018.
Referensnummer: DU-UPP17-0259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar skolskjuts i Katrineholms och Vingåkers kommun samt andra planerade resor såsom transport till simskola, skolbio etc. Upphandlingen genomförs per kommun, och Katrineholms kommun är därutöver indelad i sju olika skolskjutsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Avtalsområde 1: Valla skola, Sköldinge skola, Bie skola, Östra skolan, Västra skolan och Julita skol
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde 1: Valla skola, Sköldinge skola, Bie skola, Östra skolan, Västra skolan och Julita skola;
Avtalsområde 2: Nyhemsskolan, Skogsborgsskolan, Järven Södra, Järven Tallås, Mottagningsenheten Bryggan och Strångsjö skola;
Avtalsområde 3: Forssjö skola, Sandbäcksskolan och Björkviks skola;
Avtalsområde 4: Särskolan grund- och gymnasiesärskolan hela kommunen, skolskjuts till gymnasieskola beviljad
av särskilda skäl.
— Avtalsområde i Vingåkers kommun;
Avtalsområde Vingåker.
Del nr: Avtalsområde 2: Nyhemsskolan, Skogsborgsskolan, Järven Södra, Järven Tallås, Mottagningsenheten Bryg
Del nr: Avtalsområde 3: Forssjö skola, Sandbäcksskolan och Björkviks skola
Del nr: Avtalsområde 4: Särskolan grund- och gymnasiesärskolan hela kommunen, skolskjuts till gymnasieskola
Del nr: — Avtalsområde i Vingåkers kommun