332529-2018 - ResultatSverige-Nässjö: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration
Referensnummer: 066-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun (upphandlande myndighet) genomför en samordnad upphandling av pensionsadministration för följande kommuner, förbund och kommunala bolag:
Aneby kommun org.nr. 212000-0498
Aneby Miljö & Vatten AB org.nr 556121-6650
Eksjö kommun org.nr 212000-0589
Emilkraften org.nr 769605-3268
Höglandsförbundet org.nr 222000-1412
Höglandets räddningstjänstförbund org.nr 222000-1388
Nässjö Kommun org.nr 212000-0548
Vetlanda kommun org.nr 212000-0571
Sävsjö kommun org.nr 212000-0563
SavMAN AB org.nr 556490-9439
Sävebo AB org.nr 556375-5668
Upphandlingens omfattar
— Fullständig pensionsadministration inklusive pensionshandläggartjänst (Pensionshjälp)
— Försäkring av den förmånsbestämda ålderspensionen
— Alternativa pensionslösningar inklusive löneväxling med traditionell förvaltning och fondförvaltning
— Tillhandahållandet av administrativt system
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66520000 Pensionstjänster, 66521000 Individuella pensionsförsäkringar, 66523000 Förvaltningsrådgivning för pensionsfond, 66523100 Förvaltning av pensionsfond
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen