Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av System Development and Support avseende SimCorp
Referensnummer: AP4 2018/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser Applikationsförvaltning och en komplett hantering och administration av SimCorp Dimension och Bloomberg AIM. Uppdraget avser vidare förvaltning och utveckling av systemstöd, såsom dagliga processer kring static data, prissättning av instrument, affärsflödes- och administrativa processer, samt användarsupport i och kring de aktuella systemen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72240000 Systemanalys och programmering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen