2. Förfarande
Förfarande
Titel: Primus nyproduktion
Beskrivning: Upphandlingen avser en totalentreprenad av nybyggnation av ett flerbostadshus på fastigheten Primus. Den nordvästra delen av Lilla Essingen, Primusområdet, ska utvecklas till nya bostadskvarter av flera byggaktörer tillsammans med Stockholm stad. Beställaren planerar att uppföra ett flerbostadshus på detta område, i detaljplanen kallat Hus 1. Byggnaden ska bli upp till 9 våningar ovan mark, källare under del av byggnad och fläktrum på tak. Enligt detaljplanen finns krav på en genomfart för biltrafik mitt i kvarteret och en utkragning mot vattnet som tillåter gång och cykeltrafik under huset.
Intern identifierare: SB 2025/364
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211340 Byggnation av flerfamiljshus
Ytterligare klassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Nyproduktion Primus