33266-2021 - ResultatSverige-Gävle: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster för Gävle Energi AB och Bionär Närvärme AB
Referensnummer: 8976
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tekniska konsulttjänster i samband med ny- och ombyggnation av:
· Fibernät
· Distributionsnät och centraler för fjärrvärme, fjärrkyla
· Distributionsnät för Elkraft
· Fastighetsunderhåll i mindre omfattning
De tjänster som vi i huvudsak har behov av är:
· Projektering
· Projektledning
· Byggkontroll/byggledning
· Besiktning
· Framtagande av förfrågningsunderlag
· Miljökonsekvensbeskrivningar
· Generellt stöd vid miljöfrågor
· Markfrågor
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen