Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulter: Rådgivning inom GIS och geodata.
Referensnummer: STK-2017-474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser konsultstöd inom ramen för den löpande förvaltningen och vidareutvecklingen av stadens plattform mMap samt angränsande system och infrastruktur. Plattformens webbkarteverktyg bygger på Cartesia Spatial Map (CSM).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72222300 IT-tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen