Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulter: Mjukvaruutveckling inom GIS och geodata.
Referensnummer: STK-2017-471
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser konsultstöd inom ramen för den löpande förvaltningen och vidareutvecklingen av stadens plattform mMap samt angränsande system och infrastruktur. Plattformens webbkarteverktyg bygger på Cartesia Spatial Map (CSM).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen