Uppdraget är att som generalkonsult projektera och ta fram ett underlag för upphandling av en generalentreprenad. Generalkonsulten är även ansvarig för samordningen mellan de olika konsulterna, sidokonsulter och FMV.
Planen är att uppföra en ny/tillbyggd verkstadslokal i Boden avsedd för hjulfordon för FMTIS/OP LedTekBat. Byggnaden ansluter mot befintlig byggnad BY 111 och ska certifieras enligt Miljöbyggnad.
Bruttoarea (BTA) ca 575 m2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen