332817-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Takskottning
Referensnummer: 2021/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för Takskottning inom beställarens samtliga fastighetsområden. Upphandlingen omfattar takskottningsarbeten på plåt-, tegel-, eternit-, kopparplåt- och papptak (takskottning, taksopning och övrig skottning i samband med arbetet). Uppdraget innefattar även istappsbekämpning dvs. nedtagning av snö och is från takkanter runt byggnader, entréer, etc. Beställaren avser att teckna avtal med en ramavtalsentreprenör. Beställare förbehåller sig rätten att vid uppdrag/arbeten överstigande 50 TSEK upphandla dessa uppdrag separat. Arbetet kommer att utföras i bostäder och offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor, och övriga liknande byggnader och lokaler inom Kiruna kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar takskottningsarbeten på plåt-, tegel-, eternit-, kopparplåt- och papptak (takskottning, taksopning och övrig skottning i samband med arbetet). Uppdraget innefattar även istappsbekämpning dvs. nedtagning av snö och is från takkanter runt byggnader, entréer, etc.
Objektets läge
Fastigheterna är belägna inom Kiruna kommun.
Upphandlingen omfattar ramavtal för Takskottning inom beställarens samtliga fastighetsområden. Upphandlingen omfattar takskottningsarbeten på plåt-, tegel-, eternit-, kopparplåt- och papptak (takskottning, taksopning och övrig skottning i samband med arbetet). Uppdraget innefattar även istappsbekämpning dvs. nedtagning av snö och is från takkanter runt byggnader, entréer, etc. Beställaren avser att teckna avtal med en ramavtalsentreprenör.Beställare förbehåller sig rätten att vid uppdrag/arbeten överstigande 50 TSEK upphandla dessa uppdrag separat. Arbetet kommer att utföras i bostäder och offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor, och övriga liknande byggnader och lokaler inom Kiruna kommun. I entreprenaden kommer även ingå samordning med beställarens övriga upphandlade ramavtalsentreprenörer, utifrån varje enskilt uppdrags omfattning, då beställaren har separata ramavtal avseende ett antal yrkeskategorier.