332828-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster 2019
Referensnummer: DNR 2018/1185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns kommun inbjuder till anbudsgivning gällande
Kommunikationstjänster 2019 (DNR 2018/1185)
Upphandlingen avser kommunikationstjänster uppdelat i TRE (3) grupper -
Grupp 1 med grafisk produktion
Grupp 2 med reportagetjänster
Grupp 3 med strategisk kommunikation
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på samtliga tre grupper d.v.s. grupp 1, grupp 2 och grupp 3 eller delat t.ex. bara grupp 2 och/eller grupp 3.
Leverantören ska känna till policy med de riktlinjer som gäller för Karlshamns kommuns kommunikation och grafiska profil.
Karlshamns kommun garanterar inga volymer utan avrop sker vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp 1: grafisk produktion
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 72312100 Dataredigering, 79822500 Grafisk formgivning, 92312213 Teknisk textproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med e-Avrops diarienummer UH-2018-69.
____________________________________________________
GRUPP 1
Upphandlingen inbegriper i grupp 1 idéarbete, grafisk formgivning av trycksaker och digital kommunikation, grafisk produktion, copywriting, språkgranskning, illustrationer, foto och bildbehandling.
Notera, att den upphandlade kommunikationsbyrån kan anlita egna fotografer i den mån de utgör en mindre del av beställningen. Karlshamns kommun förbehåller sig rätten att konkurrensutsätta övriga fototjänster.
_____________________________________________________
GRUPP 2
Upphandlingen inbegriper i grupp 2 reportagetjänster vilket avser redaktionella tjänster, journalistisk nyhetsbevakning, produktion av text och bild för nyhetsartiklar och reportage.
GRUPP 3
Upphandlingen inbegriper i grupp 3 strategisk kommunikation, vilket avser kommunikations- och marknadsföringsinsatser för att stärka varumärket Karlshamns kommun samt bearbeta hur varumärket effektivt ska profileras och synliggöras.
Notera, att upphandlande myndighet i detta fall även inkluderar marknads- och målgruppsana-lys samt marknadsundersökning rörande varumärket Karlshamns kommun.
Grupp 2: reportagetjänster
Del nr: 2
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på samtliga tre grupper d.v.s. grupp 1, grupp 2 och grupp 3 eller delat .ba.ra grupp 2 och/eller grupp 3.
Upphandlingen inbegriper i grupp 1 idéarbete, grafisk formgivning av trycksaker och digital kommunikation, grafisk produktion, copywriting, språkgranskning, illustrationer, foto och bild-behandling.
Grupp 3: strategisk kommunikation
Del nr: 3