332863-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Östhammar: Analystjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster
Referensnummer: KS-2020-446
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser Östhammars och Enköpings kommuners behov av analystjänster inom VA, miljö, badvatten samt livsmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal för Mikrobiologiska och kemiska analyser av livsmedel, dricksvatten, bassängbad och strandbad i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Syftet med upphandlingen är att erhålla analystjänster som möjliggör för beställaren att uppfylla gällande lagkrav inom dricksvatten, dagvatten, slam, avlopp och miljö.
Tjänster inom följande områden är aktuella:
Analys av ovan uppräknade provtyper.
Hämtning av prover.
Leverans av provkärl.
Rådgivning inom området.
Leverans av analysresultat i digital form.
Upphandlande myndighet
Upphandlingsenheten, Östhammars kommun har utsetts till samordnare för denna kommungemensamma upphandling.
Avropande myndigheter är
Östhammars kommun 2120000290
Enköpings kommun 212000-0282
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, med ett öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Östhammars kommun tillhanda senast
2020-09-04 23:59