333029-2017 - PlaneringSverige-Skellefteå: Försäkringar
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsupphandling.
Referensnummer: UH-2017-128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed har vi nöjet att inbjuda Er till att lämna offert avseende försäkringsskydd gällande Energibolagsförsäkring med tillägg samt motorfordonsförsäkringar för Skellefteå Kraft AB Koncern.
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter, med egna produktionsanläggningar för vindkraft, vattenkraft, värme och bioenergi. Verksamheten består av såväl teknisk utveckling som försäljning och leverans. Dessutom bedrivs verksamhet inom fastighetsuthyrning och bredband.
Med omfattande investeringar i förnybar energiproduktion är bolaget drivande inom utvecklingen av miljöanpassad energi i Sverige.
Skellefteå Kraft har egna elnät (Skellefteå Kraft Elnät AB) och erbjuder energi- och underhållstjänster (Energiservice Skellefteå AB). Bolaget är helägt av Skellefteå kommun och har cirka 630 anställda, med en omsättning på ca 4 000 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen