333163-2016 - ResultatSverige-Vårgårda: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Skolskjutsar med gasdrivna fordon.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vårgårda.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser skolskjutsar för skolskjutsberättigade förskole- och grundskoleelever under skoldagar i Vårgårda kommun för elever som inte kan använda befintlig kollektivtrafik. Turer går skoldagar med undantag för lovdagar under skolåret. Fordon för dessa transporter upphandlas i enlighet med Buss 2014 aktuella fordonsklasser, klass B och klass III.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60100000 Vägtransporter, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.