Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning och omhändertagande av träavfall
Referensnummer: UH-2021-279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
På Skellefteå kommuns återvinningscentraler sorteras träavfall ut från övrigt brännbart avfall.
Denna upphandling avser krossning och omhändertagande av träavfall (inklusive transport) och försäljning till för ändamålet godkänd panna samt krossning och högläggning av impregnerat trä.
Inga frågor besvaras vecka 29, 30, 31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 104 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mängden returträ bedöms ligga kring 6500 ton/år