Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagstadgade och övriga utbildningar
Referensnummer: UE-2022-0922-351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Energi avser att upphandla lagstadgade samt övriga årliga utbildningar som verksamheten har behov av.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Trafiksäkerhet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning, 80330000 Säkerhetsutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning, 80531100 Industriell yrkesutbildning, 80562000 Första hjälpen-utbildning, 80600000 Utbildning med avseende på försvars- och säkerhetsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå Energi avser att upphandla lagstadgade årliga samt övriga utbildningar som verksamheten har behov av.
HLR och HLR-el
Del nr: 2
Brandskydd
Del nr: 3
Elsäkerhet
Del nr: 4
Arbete på hög höjd
Del nr: 5
Arbetsmiljö
Del nr: 6
Juridik
Del nr: 7
Lyftanordningar
Del nr: 8
Maskiner
Del nr: 9