333240-2025 - Resultat
Sverige – Flygtransport – Flygresor inrikes 2023
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFlygresor inrikes 2023
BeskrivningDenna upphandling omfattar flygresor till inrikes destinationer från avreseorter i Sverige. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av inrikes flygresor. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 1 870 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till sex (6) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt en särskild fördelningsnyckel. Flygresor till inrikes destinationer från avreseorter i Sverige får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 3 740 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid. För ytterligare information, se upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare23.3- 4058-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60400000 Flygtransport
Ytterligare klassificering (cpv): 60445000 Flygtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000