2. Förfarande
Förfarande
Titel: Totalentreprenad E20/ Väg 180 Götaplan/Sveaplan, Alingsås
Beskrivning: E20/ Väg 180 befintlig trafiksignalkorsning vid Götaplan ska byggas om till cirkulationsplats med fria högersvängar. Befintliga övergångsställen och gångpassager ska byggas om till dagens standard. Sektionen på E20 mellan Sveaplan och Götaplan uppdateras och förses med nya vägräcken och belysningsstolpar.
Intern identifierare: KOM-420377
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Totalentreprenad E20/ Väg 180 Götaplan/Sveaplan, Alingsås