Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dataskyddsombud som tjänst
Referensnummer: UH-2022-89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
.Rollen som dataskyddsombud har tidigare bemannats av en anställd person inom kommunen. I den nya organisationen är avsikten att dataskyddsarbetet ska drivas av anställda och sakkunniga inom enheten för trygghet och säkerhet intern på Motala kommun medans det formella uppdraget som dataskyddsombud upphandlas av extern part genom detta förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 152 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen