333375-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – IT-konsulttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-konsulttjänster
Beskrivning: Syftet med denna ramavtalsupphandling är att säkerställa myndigheternas behov av IT-konsulttjänster genom att erbjuda ett brett urval av leverantörer med kompetens inom de specificerade områdena nedan. För samtliga områden gäller att både uppdrag och resurser kan avropas. A - Konsultmäklare, förmedling av tjänsten B - Systemutveckling och systemförvaltning C - Ledning och styrning / Verksamhetsutveckling och strategi D - Infrastruktur och kommunikation E - Informationssäkerhet F - GIS, Geografisk informationssystem G - Tekniskt stöd - Servicedesk H - Webbutveckling I - Arkitekter J - Test och testledning
Intern identifierare: N050U25-84
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72226000 Konsulttjänster för leveranskontroll av systemprogram, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Konsultmäklare
Beskrivning: Förmedling av tjänster inom samtliga delområden.
Intern identifierare: Konsultmäklare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Systemutveckling och systemförvaltning
Beskrivning: x
Intern identifierare: Systemutveckling och systemförvaltning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ledning och styrning / Verksamhetsutveckling och strategi
Intern identifierare: Ledning och styrning / Verksamhetsutveckling och strategi
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Infrastruktur och kommunikation
Intern identifierare: Infrastruktur och kommunikation
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Informationssäkerhet
Intern identifierare: Informationssäkerhet
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: GIS, Geografisk informationssystem
Intern identifierare: GIS, Geografisk informationssystem
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Tekniskt stöd - Servicedesk
Intern identifierare: Tekniskt stöd - Servicedesk
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Webbutveckling
Intern identifierare: Webbutveckling
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Arkitekter
Intern identifierare: Arkitekter
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Test och testledning
Intern identifierare: Test och testledning