2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport och omhändertagande av rötslam
Beskrivning: Uppdraget omfattar hämtning, transport och avlämning av rötat slam från Umeås reningsverk på Ön i Umeå. Mängden slam uppgår för tillfället till ca 11 000 ton per år. Transporten ska ske till en godkänd anläggning för mottagning och hantering av slammet. Behandlingen ska ske enligt gällande lagar, på ett miljömässigt hållbart sätt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513700 Transport av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106512:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90513800 Behandling av slam
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet kan förlänas med ett år i taget om parterna så överenskommer.