333517-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Tjänster med avseende på luftföroreningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftkvalitetskontroll
Referensnummer: 17/352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun och övriga deltagande kommuner (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende luftkvalitetsmätningar och utvärdering av luftkvalitet i Jönköpings län.
Upphandlingen är delat i fyra olika delar enligt nedan.
Moment 1: Att under avtalsperioden utföra kontinuerliga mätningar i Jönköpings kommun.
Moment 2: Att under avtalsperioden genomföra passiva/ indikativa mätningar.
Moment 3: Genomföra modelleringar i beräkningsprogram.
Moment 4: Att andra halvåret 2025 sammanställa och göra en utvärdering av luftkvalitetssituationen i länet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Moment 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Moment 2
Del nr: 2
Moment 3
Del nr: 3
90700000 Miljötjänster
Moment 4
Del nr: 4