Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av arbetsmaskiner, manskapsbodar m.m, omg 2
Referensnummer: KS 2021/4587 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inhyrning av arbetsmaskiner, manskapsbodar mm.
Upphandlingens volymer och artiklar är justerade efter nya framtida behov men bygger också på historik.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834Affärsverken Energi AB 556086-1618