333519-2021 - ResultatSverige-Borås: Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: 2020-00098IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalets syfte är att säkerställa en fungerande Lärplattform för Borås Stad:s skolförvaltningar som ger stöd för det pedagogiska arbetet i alla skolformer, från förskola till vuxenutbildningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48610000 Databassystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen