333528-2022 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Miljöhandläggare
Referensnummer: A 22-007 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks Kommun, Rodret AB och AB Övikshem upphandlar ramavtal för tekniska konsulter miljöhandläggare inom samhällsplanerings-, bygg- och anläggningssektorn. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer och avrop kommer att ske rangordnat.
Konsultuppdragen avser allt från utredningar och skissförslag till projektering av uppdrag inom förorenade markområden (vatten, mark och sediment), efterbehandlingsåtgärder, exploatering, drift, underhåll, rivning, nybyggnad, tillbyggnad och ombyggnad. Uppdragen kan också avse diverse miljöutredningar som underlag i samhällsplanering, till exempel utredningar om dagvattenhantering, omgivningsbuller, luftkvalitet m.m.
Sannolikt värde baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 1 000 000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänst, successiva avrop.