2. Förfarande
Förfarande
Titel: Alkoholhaltiga drycker- öl, vin, cider och sprit
Beskrivning: Upphandlingen omfattar alkoholhaltiga drycker till Göteborgs Stad samt ett marknadsbidrag/partnerskap för Got Event och Stadsteatern. Alkoholhaltiga drycker kommer att beställas av verksamheter med serveringstillstånd och verksamheter inom särskilda boenden och omsorg. Upphandlingen avser ett rabattavtal som delas in i tre (3) delområden: Delområde 1 Öl och cider- Omfattar alkoholfri öl samt öl och cider över 3,5%. Delområdet omfattar även utrustning i form av kylskåp, pumpar för öl och cider samt service och reparation av tillhandahållen utrustning. Delområde 2 Vin- Omfattar alkoholfritt vin samt vin upp till 22%. Delområde 3 Spritdrycker Omfattar spritdrycker över 22%.
Intern identifierare: N050U25-343
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15911000 Alkoholhaltiga drycker
Ytterligare klassificering (cpv): 15900000 Drycker, tobak o d, 15910000 Destillerade alkoholhaltiga drycker, 15930000 Viner, 15940000 Cider och övriga fruktviner, 15950000 Odestillerade jästa drycker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde A- Öl och cider
Beskrivning: Delområde A omfattar alkoholfri öl, öl och cider över 3,5%. Delområdet omfattar även kylskåp, pumpar för öl och cider samt service och reparation av tillhandahållen utrustning.
Intern identifierare: Delområde A- Öl och cider
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde B- Vin
Beskrivning: Delområde B omfattar alkoholfritt vin samt vin upp till 22%.
Intern identifierare: Delområde B- Vin
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde C- Sprit
Beskrivning: Delområde C omfattar spritdrycker över 22%.
Intern identifierare: Delområde C- Sprit