333578-2021 - ResultatSverige-Markaryd: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsresor
Referensnummer: SN 2020/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser dels (1) persontransporter till och från daglig verksamhet samt i förekommande fall transport kopplad till verksamheten. Resenär kommer att vara deltagare i daglig verksamhet, ledsagare till deltagare samt personal kopplad till verksamheten. Dels (2) persontransporter till och från dagverksamhet. Majoriteten av transporterna sker med specialfordon då det bland deltagare finns de som är rullstolsburna.
Under 2019 genomfördes 1032 resor om totalt 26 303km. Resesvolymen har drastiskt påverkats av den pågående Covid-19 pandemin och därför redovisar vi inte statistik från 2020.
För närvarande (oktober 2020) är verksamheterna öppna. Anbudsgivaren kan betrakta angivna volymer som en vägledning för omfattningen. Antalet deltagare i daglig verksamhet varierar över tid och även deras resemönster. Avtalstiden är till och med 2024-06-30 med möjlighet att förlänga med 15 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Markaryds kommun bjuder in till att lämna anbud enligt nedan.
Upphandlande myndighet
Markaryds kommun (org.nr 212000-0654)
Den upphandlande myndigheten kallas "kommunen" i detta upphandlingsdokument.
För närvarande (oktober 2020) är verksamheterna öppna.
Anbudsgivaren kan betrakta angivna volymer som en vägledning för omfattningen. Antalet deltagare i daglig verksamhet varierar över tid och även deras resemönster.
Avtalstiden är till och med 30.6.2024 med möjlighet att förlänga med 15 månader.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen rimligen inte kunnat förutse.