333627-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Tjänster för skydd av vilda djur och växter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analys av växtmaterial, jord med mera i syfte att diagnostisera växtskadegörare
Referensnummer: 6.4.11-15960/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på diagnosverksamhet avseende växtskadegörare i växtmaterial, jord m.m. i syfte att konstatera och identifiera växtskadegörare.
De växtskadegörare som omfattas av upphandlingen är de reglerade växtskadegörare som är inkluderade i prisbilagan till upphandlingen, samt flera skadegörare som i framtiden kan komma att regleras. Med reglerade växtskadegörare avses växtskadegörare som omfattas av EU:s växtskyddsförordning (EU) 2016/2031 om skyddsåtgärder mot växtskadegörare och Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/2072 om fastställande av enhetliga villkor för genomförandet av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/2031 vad gäller skyddsåtgärder mot växtskadegörare samt i genomförordningar som tagits fram med stöd av nämnda växtskyddsförordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90720000 Miljöskydd, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande växtskadegörare omfattas dock inte av upphandlingen: Anoplophora spp., Agrilus, Buprestidae, Scolytidae, Cerambycidae, Curculionidae, Monochamus spp, Pissodes spp, Bursaphelenchus xylophilus, Globodera rostochiensis, G. pallida, Clavibacter michiganensis och Ralstonia solanacearum. Diagnosverksamhet av de namngivna växtskadegörarna upphandlas separat.
Ett kontrakterat laboratorium måste uppfylla kraven för att bli utsett som officiellt laboratorium, enligt artikel 37 förordningen (EU) 2017/625 om officiell kontroll och annan offentlig verksamhet.
Uppskattad volym framgår i prisbilagan. Den uppskattade volymen är en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.