Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
INSAMLING AV SLAM- OCH FETTAVFALL I VÄRMDÖ KOMMUNS SKÄRGÅRD
Referensnummer: 2021TEN/0673
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun inbjuder härmed till att lämna anbud avseende entreprenad för slam- och fetthantering i skärgården i enlighet med samtliga för upphandlingen aktuella upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort slam- och fettavfall och därmed jämförligt avfall på öar utan fast landförbindelse eller kustnära fastland utan vägförbindelse eller med bristfällig vägförbindelse i Värmdö kommun. Samt på ett affärsmässigt sätt säkra kommunens behov av pålitliga, rationella, miljövänliga, kostnadseffektiva avfallstjänster där kundnöjdhet står i fokus