333670-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av byggnads-, reparations-, el-, VVS- och underhållsarbete.
Referensnummer: 2016-00795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har behov av ett stort antal olika tjänster avseende byggnads-, reparations- el-, VVS-, underhållsarbeten i Sveriges Riksbanks ägda och hyrda lokaler i Stockholms län. Uppdraget omfattar arbete med bland annat ombyggnationer, inredningssnickeri, måleri, grov och finsmide, glasarbeten, matt-läggning, golvarbeten, persiennarbeten, fysiska säkerhetsinstallationer, byggstädning, fönsterputs.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45440000 Målning och glassättning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen