333693-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkartjänster Kriminalvården 2019:2
Referensnummer: 2019-10857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkartjänster till häkten och anstalter i Kriminalvården 2019:2.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården genomför upphandling av läkartjänster för vård och behandling av Kriminalvårdens klienter på 20 st. verksamhetsställen.
Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling för klienter.
För information om de verksamhetsställen som ingår i upphandlingen, se bilaga "Sammanställning verksamhetsställen och anbudsområden".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.