See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grundutbildning för Räddningstjänstpersonal i Beredskap (Grib)
Beskrivning: Upphandlingen avser planering och genomförande av utbildning inom konceptet "Grundutbildning för Räddningstjänstpersonal i Beredskap" (Grib). MSB har delat in upphandlingen i 8 delområden, som motsvarar 8 regioner. Avtal kommer att tecknas separat för respektive delområde.
Intern identifierare: 24/54
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del - mallen
Beskrivning: Upphandlingen avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) med referensnummer 24/54
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Region 1 - Norrbotten, Västerbotten
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 1 Norrbotten, Västerbotten
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Region 2 - Jämtland, Västernorrland, Gävleborg
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 2 Jämtland, Västernorrland, Gävleborg
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Region 3 - Dalarna, Värmland, Örebro
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 3 Dalarna, Värmland och Örebro
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Region 4 - Uppsala, Västmanland, Stockholm, Södermanland, Gotland
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 4 Uppsala, Västmanland, Stockholm, Södermanland, Gotland
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Region 5 - Västra Götaland
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 5 Västra Götaland
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Region 6 - Östergötland, Kalmar
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 6 Östergötland, Kalmar
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Region 7 - Jönköping, Kronoberg
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 7 Jönköping, Kronoberg
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Region 8 - Halland, Blekinge, Skåne
Beskrivning: Delområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 8 Halland, Blekinge, Skåne