333759-2023 - ResultatSverige-Linköping: Datalagring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilldelning av kontrakt avseende support, datalagring och matchningstjänst av APC Systemet
Referensnummer: 2023/0280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72317000 Datalagring
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Östgötatrafiken, efterannonserar härmed tilldelning av kontrakt avseende support, datalagring och matchningstjänst av APC Systemet. Upphandlingen har skett genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap 17 § 2 b Lag (2016:1145) om offentlig upphandling då ett byte av leverantör skulle medföra att den upphandlande myndigheten tvingades anskaffa varor som skulle vara tekniskt oförenliga med de först anskaffade eller leda till oproportionerliga tekniska svårigheter avseende drift och underhåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande olika delar:
• Del A - Service och support
• Del B - Central datalagringstjänst
• Del C - Matchningstjänst
• Del D - Avrop av konsulttjänster
• Del E - Reservdelsförsörjning