Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovårdstjänster
Referensnummer: UH-2022-011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Företagshälsovårdstjänster enligt bifogade handlingar. I denna upphandling ingår även kommunens helägda bolag Härnösandshus och Technichus samt Kommunförbundet Västernorrland. Företagshälsovården ska utgöra ett konsultativt komplement till kundens egna interna resurser i arbetsmiljöfrågor i vid bemärkelse. Som exempel på internt stöd till chefer ges utbildning i bl.a. i rehabiliteringsprocesser och utbildningar inom arbetsmiljöområdet. Information om de tjänster som ingår i uppdraget, samt de yrkeskompetenser som leverantören ska förfoga över finns i Ramavtalet som ingår i upphandlingsdokumenten. Kommunen avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Företagshälsovårdstjänster enligt bifogade handlingar. I denna upphandling ingår även kommunens helägda bolag Härnösandshus och Technichus samt Kommunförbundet Västernorrland. Företagshälsovården ska utgöra ett konsultativt komplement till kundens egna interna resurser i arbetsmiljöfrågor i vid bemärkelse.