33381-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Mottagningsstation ÄT411 Gävle Norra 70kV inkl. markarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMottagningsstation ÄT411 Gävle Norra 70kV inkl. markarbeten
BeskrivningGävle Energi Elnät AB och Vattenfall Eldistribution AB tillsammans med Trafikverket inbjuder härmed intresserade företag att prekvalificera till upphandling av totalentreprenader för ny utomhus betydelseklass (B2)145/70kV mottagningsstation inkl. markarbeten.
Intern identifierare15193
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandling av totalentreprenad för ny utomhus 70kV mottagnings- och fördelningsstation inkl. markarbeten genomförs av Gävle Energi Elnät AB i samverkan med Vattenfall Eldistribution AB.
Intern identifierareMottagningsstation ÄT411 Gävle Norra 70kV inkl. markarbeten