333810-2021 - ResultatSverige-Varberg: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Elenergi, Varbergs Bostads AB
Referensnummer: VBAB 2018:151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning:
— Fysisk leverans av el från 100 % förnybara energikällor under avtalstiden, förbrukning på årsbasis beräknas uppgå till ca 8 GWh fördelat på ca 254 leveranspunkter
— Inköp av finansiella kontrakt för prissäkring av volymer.
— Tillhandahålla administrativa tjänster såsom marknadsanalyser, rådgivning portföljrapportering av säkrad kraft och elcertifikat samt förbrukningsstatistik via webbaserat system.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen